1.jpg                2.jpg                                           

 

3.jpg

 

II MIĘDZYGMINNY FESTYN

„ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII TO NASZA WSPÓLNA SPRAWA”

Za nami niedziela pełna niezwykłych emocji i wrażeń. Wszystko to za sprawą wydarzenia, które miało miejsce 16 czerwca 2024 r. w Kompleksie Rekreacyjno - Sportowym "Pod Dębiną” w Bachórzu. Gmina Dynów i miasto Dynów były gospodarzami II Międzygminnego Festynu "Odnawialne źródła energii to nasza wspólna sprawa". Organizatorem II Międzygminnego  Festynu był Celowy Związek Gmin "Eko-Logiczni" z siedzibą w Błażowej, który pozyskał środki na wydarzenie z Regionalnego Programu Wsparcia Edukacji Ekologicznej.

Współorganizatorami wydarzenia byli: Gospodarka Komunalna w Błażowej, Miejski Ośrodek  Kultury, Sportu i Rekreacji w Dynowie, Gminna Biblioteka w Dynowie z/s w Bachórzu, Gminny Ośrodek Kultury w Błażowej, Gminny Ośrodek Kultury w Hyżnem oraz Gminny Ośrodek Kultury w Lubeni.

Celem Międzygminnego Festynu było budowanie postaw proekologicznych wśród mieszkańców gmin członkowskich, podniesienie świadomości mieszkańców gmin członkowskich w zakresie ochrony środowiska naturalnego, przeciwdziałaniu zmianom klimatu oraz zwiększenie wiedzy o możliwościach, jakie dają odnawialne źródła energii.

Patronat honorowy wydarzenia: PGW Wody Polskie oraz Starosta Rzeszowski Krzysztof Jarosz. Sponsorami wydarzenia byli: Gospodarka Komunalna w Błażowej, NORTMAR, Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Błażowej, Bank Spółdzielczy w Dynowie oraz Company Air. Patronat medialny wydarzenia: TVP3 Rzeszów, tvPodkarpakcie.pl, Rzeszów24.pl, Radio ESKA2, Nowiny, Nowiny24, Super Nowości24, Życie Podkarpackie, Dynowski Kwartalnik Samorządowy.

II Międzygminny Festyn ,,Odnawialne źródła energii to nasza wspólna sprawa” otworzył Zarząd Związku w osobach: Jerzy Kocój – Przewodniczący Zarządu, Wojciech Piech i Zygmunt Frańczak – członkowie Zarządu Związku. Zarząd przywitał zaproszonych gości oraz przybyłych mieszkańców.

Część artystyczną rozpoczęły dzieci ze Szkół Podstawowych z Harty i Bachórza, które zaprezentowały piękny pokaz tańców i śpiewów. Trio akordeonowe reprezentujące Gminę Błażowa przygrało zebranym mix biesiadnych piosenek. Na scenie wystąpił również Dawid uczeń Szkoły Muzycznej w Stalowej Woli.

W trakcie Międzygminnego Festynu rozstrzygnięto konkursy na zbiórkę zużytych baterii i makulatury. Nagrody za udział w konkursie na zbiórkę zużytych baterii wręczyła Pani Anna  Sowa  -  Dyrektor  Państwowego  Gospodarstwa  Wodnego  Wody Polskie Oddział w Rzeszowie. Nagrody trafiły do następujących placówek oświatowych:

  • Gmina Błażowa: Przedszkole Publiczne w Błażowej
  • Gmina Lubenia: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Straszydlu
  • Gmina Hyżne: Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Gajcego w Szklarach
  • Gmina Dynów: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bohaterów Walk Chłopskich w Harcie
  • Miasto Dynów: Publiczna Szkoła Podstawowa Nr  1    Twórców  Niepodległej  Polski w Dynowie.

Nagrody za udział w konkursie na zbiórkę makulatury wręczył Pan Artur Szczutek – członek Zarządu Powiatu Rzeszowskiego, a trafiły one do następujących placówek oświatowych z terenu gmin członkowskich:

  • Gmina Błażowa: Szkoła Podstawowa w Białce
  • Gmina Lubenia: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Straszydlu
  • Gmina Hyżne: Szkoła Podstawowa im. Gen. Władysława Sikorskiego w Hyżnem
  • Gmina Dynów: Szkoła Podstawowa w Bachórzu
  • Miasto Dynów: Przedszkole Miejskie w Dynowie

W programie znalazł się również występ skierowany  do  starszego  pokolenia, a  był to występ Kurpiowskiego Zespołu Pod Borem, który przyjechał do nas z Zawad. Zespół wielopokoleniowy, założony przez nauczyciela Aleksandra Kopcia wywołał radość na twarzach uczestników wydarzenia.

Po części artystycznej przyszedł czas na edukację ekologiczną. Wiedzę przedstawicieli wszystkich pięciu gmin członkowskich w zakresie odnawialnych źródeł energii zweryfikowała Pani Jadwiga Szermach – Prezes Gospodarki Komunalnej w Błażowej, która poprowadziła Wielki Test o odnawialnych źródłach energii.

Pierwsza część wydarzenia zakończona została rozstrzygnięciem konkursu o Puchar Zarządu Celowego Związku Gmin ,,Eko-Logiczni” na wykonanie makiety ,,Odnawialne źródła energii to nasza wspólna sprawa’’. Decyzja o wyłonieniu zwycięzców konkursu należała do uczestników Festynu, gdyż to oni głosowali na makiety, które ich zdaniem zasługiwały na zwycięstwo.

W kategorii I, w której udział brali uczniowie klas I-III

  • I miejsce – Maciej S. – Szkoła Podstawowa w Bachórzu
  • II miejsce – Krystian M. – Szkoła Podstawowa w Kąkolówce
  • III miejsce – Michał K. – Szkoła Podstawowa w Kąkolówce

W kategorii II w której udział brali uczniowie klas IV-VIII

  • I miejsce – Gabriela M. – Szkoła Podstawowa w Harcie
  • II miejsce – Małgorzata S. – Szkoła Podstawowa w Harcie
  • III miejsce – Kacper J. – Szkoła Podstawowa w Lecce

O godz. 19.30 publiczność do wspólnej zabawy zaprosił zespół Yellow Horse a następnie zespół Mr Zoob. Festyn zakończył się wspólną zabawą taneczną z Dj Kondzio.

Podczas Festynu Międzygminnego był czas na inne atrakcje, w tym: wspólne zabawy, konkursy oraz niespodzianki. Na placu czekały stoiska edukacyjno – ekologiczne z nagrodami dla odwiedzających, gry i zabawy ruchowe z animatorami, fotostand eco do zdjęć, eko – koło fortuny, malowanie twarzy, a także darmowe dmuchańce. Ponadto kibice mieli okazję obejrzeć mecz reprezentacji drużyny Polski, a także wspomóc zbiórkę na rehabilitację 7-letniego Damianka, który od urodzenia zmaga się z guzem mózgu.

Całość wydarzenia uświetniona została stoiskami podkarpackich firm i instytucji, które na co dzień realizują zadania z zakresu ochrony środowiska i kierunków spokrewnionych z tą branżą. Wśród wystawców znaleźli się: Ceramika Wilczak, Miodowy Płomień, Wierzbinowe Cuda, wspólne stoisko Celowego Związku gmin ,,Eko-Logiczni” i Gospodarki Komunalnej  w Błażowej, stoisko Gminnego Ośrodka Kultury w Lubeni, stoisko Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, stoisko Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich, stoisko Starostwa Powiatowego w Rzeszowie, stoisko Nadleśnictwa Dynów, stoisko NORTMAR – fotowoltaika i systemy grzewcze, stoisko Banku Spółdzielczego w Dynowie oraz stoisko EKOSKOPU.

II Międzygminny Festyn ,,Odnawialne źródła energii to nasza wspólna sprawa” został sfinansowany ze środków z Regionalnego Programu Wsparcia Edukacji Ekologicznej, które zostały udostępnione Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.