Biblioteka Eko-Logicznych
- MKiŚ: nie będzie rekompensat dla gmin w związku z wprowadzeniem systemu kaucyjnegoResort klimatu nie planuje wprowadzania rekompensat za koszty ponoszone przez gminy na zagospodarowywanie odpadów objętych systemem kaucyjnym i niezwróconych w ramach tego systemu – poinformowała wiceminister klimatu Anita Sowińska. — https://samorzad.pap.pl/kategoria/srodowisko/mkis-nie-bedzie-rekompensat-dla-gmin-w-zwiazku-z-wprowadzeniem-systemu — źródło: Serwis samorządowy PAP
- Trwają prace nad modelem Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów. Dzięki wprowadzeniu systemu ROP producenci partycypowaliby w kosztach zagospodarowania odpadów, tym samym odciążając kieszenie mieszkańców z tytułu ponoszonych opłat za odpady komunalne. Niestety w ocenie zespołu doradczego reprezentującego samorządy ich postulaty są ignorowane, dlatego też samorządy grożą bojkotem rządowego zespołu — https://samorzad.pap.pl/kategoria/srodowisko/prace-nad-modelem-rop-samorzady-groza-bojkotem-rzadowego-zespolu — źródło: Serwis samorządowy PAP
- Analiza RIO: przez brak konkurencji za śmieci płacimy coraz więcej. Z analizy przygotowanej przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Opolu wynika, że część gmin w kraju dopłaca do systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Ponadto z danych wynika, że w dalszym ciągu brak konkurencyjności przy ogłaszanych przetargach na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych, ponieważ zazwyczaj do przetargu staje jedna i ta sama firma. — https://samorzad.pap.pl/kategoria/srodowisko/analiza-rio-przez-brak-konkurencji-za-smieci-placimy-coraz-wiecej źródło: Serwis samorządowy PAP
- Goitowska: ROP nie potrzebuje rewolucji; wystarczy dostosować obecny system. ROP nie powinien wywołać rewolucji i zezłościć mieszkańców kolejnymi wymaganiami. (…) Tyko chodzi o to, żebyśmy dostosowali istniejący system i wykorzystali synergię między samorządami, a całą branżą odpadową – przekonywała Olga Goitowska, ekspertka Unii Metropolii Polskich. — https://samorzad.pap.pl/kategoria/srodowisko/goitowska-rop-nie-potrzebuje-rewolucji-wystarczy-dostosowac-obecny-system — źródło: Serwis samorządowy PAP
Od 2025 roku trzeba będzie segregować dodatkowe 3 frakcje odpadów. Ponadto od stycznia 2025 roku wchodzą w życie przepisy ustawy o systemie kaucyjnym, co one przyniosę?
Jak wskazują eksperci w branży gospodarki odpadami komunalnymi ustawa ta niesie za sobą niemałe problemy, w tym wzrost kosztów dla mieszkańców. O jej zagrożeniach oraz o proponowanych zmianach w branży gospodarki odpadami poczytają Państwo w artykule Portalu Samorządowego.
Źródło: Portalsamorządowy.pl
Więcej informacji na Serwisie Samorządowym PAP.
Komisja Europejska zaleciła Polsce i 17 innym państwom członkowskim, w przypadku których istnieje ryzyko, iż nie będą w stanie osiągnąć celów dotyczących odpadów wdrożenie działań mających na celu zwiększenie recyklingu.
Jednym z istotnych źródeł danych o odpadach opublikowanych w mijającym roku były raporty IOŚ-PIB o odpadach komunalnych. Choć luka w deklaracjach jest mniejsza niż w tytule, MKiŚ i tak zapowiada prace nad uszczelnieniem systemów gminnych w 2023 r.
Link do artykułu – https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/Luka-deklaracjach-odpadowych-to-nie-7-mln-osob-12865.html
Gminy mają coraz większy problem z bilansowaniem gospodarki odpadami, rosną wydatki na system oraz zaległości mieszkańców – wynika z najnowszej analizy nt. gospodarki odpadami przeprowadzonej przez ekspertów RIO w Opolu.
Sejm za ostrą walką z przestępczością środowiskową i śmieceniem. Zmiany, poza gospodarką odpadami i wykreślaniem z BDO, obejmą m.in wypalanie traw. Jakie będą kary? Jakie kompetencje zyska Inspekcja Ochrony Środowiska? Artykuł przygotowany przez Marta Wierzbowska-Kujda
Redaktor naczelna, sozolog – Teraz środowisko – link do artykułu https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/ostrzejsze-kary-przestepstwa-przeciw-srodowisku-Sejm-ustawa-12175.html
A gdyby tak wszyscy uczestnicy systemu wnosili opłaty?
W ramach kontroli systemu odpadowego w 147 JST przeanalizowano składane deklaracje odpadowe oraz wynikające z nich informacje na temat liczby mieszkańców objętych systemem. Dane te następnie porównano z zestawieniami liczby mieszkańców publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) oraz gminnymi rejestrami mieszkańców. Jak wskazano, rozbieżności w liczbie mieszkańców wynikających z danych GUS i gminnych rejestrów mieszkańców stanowią około 4%. Natomiast w stosunku do liczby mieszkańców wg złożonych deklaracji a liczby mieszkańców wg GUS rozbieżności sięgają przeciętnie około 16%, przy czym są liczne jednostki, w których niedobór osób wykazanych w deklaracjach przekracza 20%.
W analizie tej wskazano, że gdyby deklaracje były sporządzane rzetelnie (czyli liczby osób w deklaracjach byłyby zbieżne z danymi GUS), tylko w kontrolowanych 147 JST opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi mogłyby statystycznie być niższe o 16%.
Artykuł sporządzony przez Teraz Środowisko w dniu 04 lipca 2022. Link do artykułu.
Zachęcamy do przeczytania artykułu o Celowym Związku Gmin „Eko-Logiczni”, który ukazał się w Przeglądzie Komunalnym nr 5/2022.
Zachęcamy do przeczytania rozmowy z Panem Andrzejem Rutą Prezesem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Komunalnych Związków Gmin, do którego należy również CZG „Eko-Logiczni”. Link do artykułu.
Poziom recyklingu w Polsce wyniósł za 2020 r. 38,7 proc., zaś zgodnie z unijnymi dyrektywami do 2025 r. powinien wzrosnąć do co najmniej 55 proc. Postawione przed nami zadanie jest więc ambitne. Wszyscy mamy wpływ na jego realizację, ponieważ proces recyklingu zaczyna się już w naszych domach. Więcej informacji znajdą Państwo w artykule przygotowanym przez Portal Komunalny. Link do artykułu.
8 na 10 Polaków chce produktów wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu. Link do artykułu.
Odpady poddawane procesom recyklingu nazywane są siódmym zasobem planety. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza 18 marca, w Światowy Dzień Recyklingu. Hasłem przewodnim święta jest #RecyclingHeroes. Link do artykułu Teraz Środowisko.
Artykuł dotyczy analizowanych przez resort klimatu rozwiązań uszczelniających system gospodarowania odpadami komunalnymi, wśród rozwiązań tych jest utworzenie centralnej bazy tzw. deklaracji śmieciowych. Link do artykułu przygotowanego przez Serwis Samorządowy PAP.